Nejčastější chyby při šití kalhotek :-)

Jak a kde měřit gaťky podle střihu a 5 nejčastějších chyb, kterými si měníme velikost výsledných kalhotek

Já šíji ráda gaťky od Prošikulky a šiji všechny druhy včetně dětských. Samozřejmě si je i upravuji větší pupík/vyšší pas, ale v zásadě nejsou potřeba upravovat téměř vůbec. 

Aby nám kalhotky seděly, musíte si vzít ze šatníku ty nejlepší kalhotky, které máte. Kalhotky, které nejsou zdeformované nošením nebo nesmí být opraná a vytahaná látka a změříte je jako na fotce.

Kde měřit velikost kalhotek

Následně tu samou míru použijeme ze střihu BEZ PŘÍDAVKŮ. 

 

 1)Nejčastější chyba 

Přídavek ve střihu je 1cm. Nesmíte tedy zapomenout zašít opravdu 1cm. Třeba já mám na overlocku nastavených 0,5cm na obšívání, tím pádem si přídavek dělám jen 0,5cm.

(Pokud si toto nepohlídáte změníte si tím velikost kalhotek a to ve výsledku klidně o 2cm). 

 2) Nejčastější chyba 

Přílišné natahování pruženky. Tato chyba je hlavně o praxi. Doporučuji pruženku, kterou neznám vyzkoušet na kusu odstřižku, na něm pak uvidíte zda je i po našití pruženky pěkný a rovný nebo je:

látka vytažená = málo jsem natahovala 

látka je příliš stažená = natahovala jsem moc. 

 3) Nejčastější chyba 

Ikdyž si myslíme, že to neděláme. Pokud mám stroj na kraji stolu a látka mi visí ze stolu dolů, tak se asi úplně neubráníme, že se nám vahou prostě natáhne. To je samozřejmě špatně a místo pruženky si natahujeme látku. Tím opět deformujeme velikost ušitých kalhotek.

 4) Nejčastější chyba

Začneme lemovat/obšívat pruženkou a jde nám to moc pěkně a u konce pak u kraje natahujeme pruženku více. U toho konce to bohužel opravdu svádí natahovat více a to pravděpodobně proto, že už tam máme prsty a nechceme o ně přijít.

Ještě by to mohlo být tím, že u konce máte pocit, že je krátká pruženka nebo je opravdu krátká.

 5) Nejčastější chyba

Zde bych podotkla hlavně to, že v záhybech musíme pruženku natahovat podstatně více a na rovných částech zase určitě méně. Rada na závěr, pokud nemám zkušenost a šiji poprvé, tak sledujte látku hned za patkou jak se chová. Pokud vidím, že se deformuje už zde, tak dělám něco špatně. viz bod. 4. 

Kalhotky samozřejmě nesmí být ani vytahané ani příliš stažené. 

POZOR: Kalhotky vždy šijeme pružnými stehy 

Všechno toto nám může zásadně ovlivnit velikost od původního střihu. 

 

Děvčata šití zdar.. :-)

 

V tomto místě měříme kalhotky