Nejčastější chyby při šití kalhotek :-)

Jak a kde měřit gaťky podle střihu a 5 nejčastějších chyb, kterými si měníme velikost výsledných kalhotek

Já šíji ráda gaťky od Prošikulky a šiji všechny druhy až po dětské. Samozřejmě si je již i upravuji větší pupík/vyšší pas, ale v zásadě nejsou potřeba upravovat skoro vůbec. 

Aby nám seděly, musíte si vzít ze šatníku ty nejlepší kalhotky, které máte. Kalhotky, které nejsou zdeformované nošením nebo nesmí být opraná a vytahaná látka a změříte je jako na fotu. 

Následně tu samou míru použijeme ze střihu BEZ PŘÍDAVKŮ. 

 1)Nejčastější chyba 

Přídavek máte 1cm. Nesmíte tedy zapomínat zašít 1cm. Když sešijete menší část jako třeba já na overlocku mám nastavených 0,5cm na obšívání, tím pádem si přídavek dělám jen 0,5cm.

(Pokud si toto nepohlídáte měníte si tím velikost kalhotek a to ve výsledku klidně o 2cm). 

 2) Nejčastější chyba 

Přílišné natahování pruženky. Tato chyba je hlavně o praxi. Doporučuji a to vždy s pruženkou, kterou neznám vyzkoušet si to na kusu odstřižku, na něm pak uvidíte zda je i po našití pruženky pěkný rovný nebo látka bude vypadat vytažená = málo jsem natahovala a nebo pak bude příliš stažená = natahovala jsem moc. 

 3) Nejčastější chyba 

Ikdyž si myslíme, že to neděláme.Pokud mám stroj na kraji stolu a látka mi visí ze stolu dolů, tak se asi úplně neubráníme, že se nám vahou prostě natáhne. To je samozřejmě špatně a místo pruženky si natahujeme látku. Tím opět deformujeme velikost ušitých kalhotek 

 4) Nejčastější chyba

Začneme lemovat/obšívat pruženkou a jde nám to moc pěkně a u konce pak u kraje natahujeme pruženku více. U toho konce to bohužel opravdu svádí natahovat více a to pravděpodobně, že už tam máme prsty a nechceme o ně přijít. A nebo ještě by to mohlo být tím a už jsem u konce a mám pocit, že mám krátkou pruženku nebo jí mám opravdu krátkou.

 5) Nejčastější chyba

Zde bych podotkla hlavně to, že v záhybech musíme pruženku natahovat podstatně více a na rovných částech zase určitě méně. Rada na závěr, pokud nemám zkušenost a šiji poprvé, tak sledujte látku hned za patkou co to dělá. Pokud vidím, že se deformuje už zde, tak dělám něco špatně. Kalhotky samozřejmě nesmí být ani vytahané ani příliš stažené. 

Všechno toto nám může zásadně ovlivnit velikost od původního střihu. 

 

Děvčata šití zdar.. :-)