Co vše potřebujete k ušití spodního prádla?

Co vše potřebujete k ušití spodního prádla?

ZÁKLADNÍ MATERIÁLY 

Kalhotky, boxerky nebo trenýrky jsou základem každého dámského, pánského nebo dětského šatníku. Hlavně spodní prádlo musíme vybírat pečlivě a dbát na správné materiály, protože ho nosíme na choulostivých místech, která potřebujeme mít v suchu a ani nechceme být nepříjemně poškrábaní nebo otlačení. 

Bavlna : Základem spodního prádla dle gynekologických lékařů i z vlastní zkušenosti je bavlna!

Bavlna je přírodní materiál, který pochází z bavlníku a pěstuje se bez použití škodlivých chemikálií s cílem ochrany životního prostředí. Výhodou je jemnost bavlny. Bavlna je na omak příjemným materiálem, a navíc dokáže nasát velké procento vlhkosti. Schopnost absorbovat vlhkost je natolik dobrá, že z okolního prostředí může přijmout až 25 % vody a přitom není vlhká na omak.

Proto já osobně doporučuji hlavně přírodní materiály. :-)

A prvním z nich je bavlněný úplet. Mám vyzkoušeno, že gramáž 200 - 210g je ideálním materiálem nejen na spodní prádlo, ale i pyžama, trička u kterých chcete zaručit vzdušnost a za pomocí elastanu, který je též obsahem úpletu, který nabízím dosáhneme i toho, aby se nám prádlo příliš brzy nevytahalo. 

Bavlněný úplet naleznete zde: Bavlněný úplet - Gaťátka - galanterie (gatatka-galanterie.cz)

BambusDalším přírodním materiálem je bambus u nás naleznete bambus s příměsí bavlny a elastanu, který je velmi jemný na dotek v nižší gramáži.

Bambusové vlákno je přirozeně antibakteriální, protiplísňové a antistatické. Bambus obsahuje složku zvanou Bamboo Khun, která má přirozené antibakteriální a bakteriostatické vlastnosti, které tyto rostliny chrání před bakteriemi a plísněmi, a proto přítomnost bambusového vlákna dokáže zničit až 70% nežádoucích bakterií.

Tkanina působí na dotek chladivě, ale zároveň dokáže udržet teplo. V létě tak garantuje pocit lehkého osvěžení a v zimě naopak zahřeje. Bambusové vlákno absorbuje až 4x více vlhkosti než vlákno bavlněné a odvede tak přebytečnou vlhkost a pot. Díky struktuře vlákna je látka vysoce prodyšná, pokožka tak může přirozeně dýchat. Díky své jemnosti a hladkosti jsou bambusové produkty velice vhodné i pro osoby s citlivou pokožkou.

Bambusová vlákna zabraňují množení bakterií, jež jsou původem vzniku nepříjemného pachu a potu, ale jsou také rezistentní vůči houbám, kvasinkám a plísním. Tím je zajištěna delší životnost textilního materiálu a také jeho stálobarevnost.

Náš bambus naleznete zde : Bambusový úplet - Gaťátka - galanterie (gatatka-galanterie.cz)

Pruženky - gumy

Pruženka je defakto základem, pokud chcete ušít boxerky, kalhotky nebo podprsenku. 

Naše pruženky vybírám tak, aby byli příjemné mě, mým dětem, mému manželovi a celkově je testuje téměř celá moje rodina. :-)

Pruženky do boxerek - pokud hledáte pruženku do boxerek, která má být vidět a ozdobit tak nejen výrobek, ale zároveň jeho nositele, tak nabízím výborné, jemné, pružné a hlavně v česku vyrobené tkané pruženky, které si nechávám vyrábět na zakázku.  Nabídku stále rozšiřuji o nové barvy i vzory.

Co to je vlastně tkaná pruženka? - Pruženka je vyráběná na tkalcovském stavu, každá nitka - gumička má svou dráhu a je spletená (zamotaná :-D) do různých šíří gum. Pokud se jedná o obrázky nebo texty, ty se tkají současně s pruženkou, to znamená, že jsou zatkané již při výrobě samotné pruženky. Proto je jejich výroba velmi náročná a trvá delší dobu než jí naskladním. :-) Velká výhoda je, že obrázek či nápis není možné vyprat. Jednobarevné pruženky jsou vyráběny v bílé a černé barvě. Bílá barva je následně v obrovském množství obarvována na různé odstíny a tu také mohu vřele doporučit i do trenýrek nebo boxerek, kde chceme pruženku schovat do tunýlku, protože je úžasně měkká a má výbornou pružnost. :-)

Pruženky naleznete zde: Pruženky na boxerky

nebo zde: Pruženky na boxerky - jednobarevné

Pruženky ozdobné - Pruženky ozdobné jsou vybírány na základě zkušeností, a protože šití je mojí vášní, zábavou i odpočinkem, všechny materiály si tu ve své dílničce osahám a vyzkouším a zároveň i užívám já nebo má rodina všechny výrobky. Mohla bych říct, že téměř 90% procent pruženek je české výroby, bohužel zbývajících zatím 10% jsem nucená objednávat od zahraničních výrobců. Český průmysl má velmi omezený výběr materiálu, které potřebujeme k výrobě spodního prádla. Spoustu zboží mají na objednání a to leckdy v neúnosném množství, které si může dovolit jen opravdu velký výrobce spodního prádla, tudíž spíše vyváží do zahraničí. Každopádně já se řídím tím, že Čína je to poslední, co bych chtěla naskladňovat. Některé mé produkty pochází tedy i ze Švédska, Holandska, Polska, Turecka, Francie, Německa. 

Pokud začínáte šít -  pokud jste spodní prádlo nikdy nešili, doporučuji si vše zkusit na kousku látky. Každá pruženka pruží jinak, každá látka se chová jinak, každý stroj šije jinak, a proto se to musíme, každý naučit sám podle vybavenosti své šicí dílny. :-) 

Často se mne ptáte, jakou pruženku si mám koupit, aby byla co nejjemnější a nejlíp se mi šila? Na to vždy odpovídám, že ozdobné nebo půlené pruženky nakupuji se záměrem šít spodní prádlo, tudíž je pro mě těžké říct, která je pro vás ta pravá, pro mě má každou svou výhodu.. :-) jedná je krásná, jemná, ale je těžší našít, druhá je také krásně jemná a tažná, je ale půlená a někomu ty půlená prostě nejdou šít. Další je krásná v mnoha barvách, ale má třeba jen 9mm a pro někoho může být těžké natahovat pruženku a zároveň udržet směr, po kterém je potřeba šít. Proto doporučuji si vybrat podle toho jaká se vám líbí a podle šíře, protože je důležité, aby jste pruženku zvládli na gaťky našít. 

Pruženky na lemování naleznete zde : Ozdobné pruženky  nebo zde: Lemovací pruženky

 Další kategorií jsou prádlové pruženkyKategorie prádlové pruženky je taková směsice doplňujících pruženek. Některé využijete do tunýlku ( pruženka se šňůrkou, galonová prošívací pruženka, pruženka 21mm,25mm), Některé se dají použít do pasu kalhotek, na lemování podprsenek, v této kategorii se u každého produktu snažím věcně popsat k čemu se hodí a kde je můžete využít. :-) 

Krajky - Krajky, které máme skladem jsou z 99% od českého výrobce, jsou jemné, ve většině jsou lesklé, pružné a jednoduše jsou opravu krásné. Krajky jsou podle mě nedílnou součástí spodního prádla, u kterého chceme, aby bylo zajímavé, výrazné a sexy. Krajky nabízím v mnoha šířích i barvách, je zapotřebí šíří krajky volit podle střihu a podle to jak má finální výrobek vypadat. 

Potřeby k šití

Šicí stroje

Co si budeme říkat, pokud nechceme šít v ruce s jehlou a nití potřebujeme šicí stroj. :-) Ale uklidním vás, opravdu stačí úplně obyčejný rovnosteh. Než jsem našetřila dostatek peněz, abych si koupila overlok, tak jsem na rovnostehu šila úplně všechno. Každý rovnosteh je jiný, někdo má obyčejného starého dědouška poděděného od maminky, babičky, někdo koupil z bazaru a někdo se toho nebál nebo už má více našitého tak má vysněného moderního mazlíka. Já spadám do kategorie bazar a starý dědoušek. :-D a proto mám úplně obyčejný rovnosteh s pár stehy. První steh, který na spodní prádlo potřebujeme je steh rovný, tím šiji místa, kde mě úplně netíží pružnost, ale zároveň potřebuji, aby byla pevná. Jedná se o klínek a sešití boků. Ale pak máme místa, kde je nutné, aby nám místa pružila a tím jsou místa okolo stehen a pas, zde používám obyčejný cikcak nebo tříkroký pružný cikcak. Samozřejmě pokud máme overlock nebo coverlok můžeme použít tyto stroje. 

Krajkové kalhotky a stroj? Ano i zde je úplně nejlepší obyčejný rovnosteh. :-) Asi znáte pracovní nemoc. To je nemoc, že když se něčemu věnujete, tak první co vás někde zaujme je ta věc, kterou děláte. :-D u mě je to spodní prádlo, a tak když jsem někde v obchodě s oblečením, první kam jdu je spodní prádlo a nejenom, že se kochám, ale zároveň prohlížím šití, propracovanost a představuji si i postup jak bych si to dokázala ušít sama. Zjištění? 85% je spodní prádlo šité obyčejným cikcakem u zbytku je místy použitý i coverlok. Takže se toho nebojte, rovný steh a cikcak jsou první stehy, kterými začíná každá švadlenka. :-)

Další nutností jsou střihy - V první řadě si střih můžeme namalovat samy. Vezmete si ty nejlepší a neoblíbenější kalhotky/boxerky a jednoduše rozpáráte. :-) je, ale zapotřebí vzít, takové, které nejsou vytahané nebo praním zdeformované, potom by jste nemuseli docílit kýženého výsledku, ale jen přijdete o oblíbený kousek ze šatníku. :-/ Druhou možností je zakoupení střihu od oblíbeného návrháře, návrhářky (Caramilla, Fazonetka, Prošikulky, Shape pattern..) v PDF podobě ( střih na e-mail) nebo v tištěné podobě TIŠTĚNÉ STŘIHY Já osobně mám vyzkoušené Prošikulky (kalhotky) a Shape pattern (boxerky) šila jsem všechny, ať dětské, pánské nebo dámské a za mě sedí nejlépe, nicméně každý jsme jiný, každý od spodního prádla očekáváme něco jiného. :-) takže hledat, zkoušet a nebát se něco pokazit, protože pokazit něco není nic špatného, hlavně to neházejte do kouta a snažte se přijít na to proč se nepovedlo a tím se posunete o kus zase dál a na dalším kousku už tu chybu neuděláte. 

Nitě - Další nejčastější otázka je "Jakými nitěmi mám kalhotky šít?" Nit stačí Unipoly 120, která je vyráběná českým výrobcem HAGAL a je to mnohostranně použitelná nit v konfekčním průmyslu pro šití pletenin, prádla, halenek, košil, plavek, domácích textilií, stolního prádla, ručníků a kojeneckého zboží. Jsou vyráběny v mnoha odstínech a návinech. Nebo pak levnější variantu NTF, ale zde pozor!! Né každý stroj je snese a mohl při šití dělat neplechu. Vlastník coverloku nebo overloku může použít Polytex 90 je to univerzálně použitelná texturovaná šicí nit a dává se do spodních chapačů a je vhodná na veškeré operace při šití pletenin, prádla, plavek, elastických výrobků, kapes a sportovního ošacení, rozhodně, ale není nutností. :-) Nitě máme zde: Nitě

Jehly - Protože se jedná o pružné materiály doporučuji do obyčejných šicích strojů jehly 75/11 opět, každý stroj snese jiné jehly, někomu krásně šijí jehly značky Organ (Japonsko) a mě třeba stroj nebere jiné než Schmetz (Německo). Potom můžeme využít i dvojjehlu, zde jsou dvě šíře rozestupu jehel a to 2mm nebo 4mm. Jehly máme zde: Jehly

U dvojjehly je zapotřebí mít správně nastavený stroj, aby se vám z rubu dělal krásný cikcak - zde například toto video. :-) Šití dvojjehlou - YouTubeŠití spodního 

Závěr - Šití spodního prádla se jeví těžce, ale opak je pravdou, je to jen méně probádané, protože co si budeme říkat, ale myslím, že každá jsme se poměrně dost "navstekala" už u průkrčníku u trička. Třeba já do dneška nejsem schopná průkrčník udělat dokonalý. Jednoduše je to o tréningu. Takže zkoušet, zkoušet, zkoušet a nebát se něco pokazit. Protože jen tréning z nás dělá mistry! :-)

Přeji ať se dílo daří a budu ráda, když se pochlubíte v naší společné skupince, jak se vám šití povedlo -  Skupinka facebook

 

Na závěr trošku inspirace 

 247323431_912436232992243_7892220300580977567_n (1)IMG_20200604_083951_smallIMG_20200715_164114242293896_350724590165507_5361459996786501248_n247323408_4442218919193711_2133286369851766263_n241839597_3739692242799826_598996908713030083_nIMG_20210826_102508IMG_20200722_084801IMG_20200716_154106IMG_20200603_093300IMG_20200728_091926247247056_557563592016803_7172892808268628078_n247272899_3035271386801126_5474183005368680428_n247632151_591985145355568_3783217070867505277_n247624895_1515777715456640_17482394369168912_n